Zaloguj się | Rejestracja

LTS: Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu (więcej...)


LTS: Muzeum Pszczelarstwa
w Swarzędzu


Położone przy drodze nr 92 na trasie Poznań – Września, Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu jest jednym z większych muzeów etnograficznych w Europie. To kolejne miejsce, z cyklu Letnia Turystyka Swarzędza, które polecamy odwiedzić, w szczególności w najbliższą niedzielę!


Skansen istnieje od 1963 roku, gdy rozpoczęto eksponowanie pszczelarskich zbiorów w parku otaczającym pałac myśliwski wybudowany pod koniec XIX wieku. Twórcą skansenu był prof. Ryszard Kostecki.Po II Wonie Światowej zabytek stał się własnością Skarbu Państwa i utworzono w nim Instytut Weterynarii. Skansen od momentu powstania aż do lat 90-tych XX wieku funkcjonował przy Zakładzie Chorób Pszczół w Swarzędzu. Od roku 1996 swarzędzki skansen pod nazwą Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego stanowi oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Powierzchnia skansenu liczy dziś około 6 tysięcy metrów kwadratowych, na których rozmieszczono 700 muzealiów oraz ekspozycję plenerową.

Reklamy Google:


Muzeum prezentuje 3 ekspozycje. Pierwsza – Pszczelarstwo – ilustruje historyczny rys wykorzystywania pracy pszczół na polskich ziemiach oraz inscenizuje pszczelarską pracownię z oryginalnymi sprzętami i narzędziami. Kolejna – Dzikie zapylacze – pozwala zapoznać się z naturalnymi gniazdami owadów. Ostatnia z ekspozycji – Jedwabnictwo – poświęcona jest hodowli jedwabników oraz przemysłowi jedwabniczemu. Muzeum może pochwalić się również kolekcją roślin miododajnych i pyłkodajnych, rozmieszczonych przy ścieżce dydaktycznej, prezentującej prawie sto gatunków.

Każdego roku w muzeum odbywają się cykliczne imprezy. Przed świętami wielkanocnymi muzeum organizuje dla dzieci pokazy i warsztaty związane z polską, wielkanocną obrzędowością. W podobnej imprezie można uczestniczyć w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Muzeum oferuje również organizację ognisk i imprez, występy zespołów, projekcje filmów tematycznych oraz pokazy wyrobów twórców ludowych.

W sierpniu organizowany jest piknik pszczelarski zatytułowany „Miodowe lato w skansenie”, podczas którego można dowiedzieć się między innymi w jaki sposób bartnicy pozyskiwali kiedyś miód, spróbować słodkiego smakołyku i podziwiać folklorystyczne występy artystyczne. Najbliższa, trzecia już edycja odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki życia pszczół do odwiedzenia swarzędzkiego skansenu w godzinach 11.00 – 18.00.

Więcej informacji o Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa: www.muzeum-szreniawa.pl

Tekst: Joanna Gryczyńska, zdjęcia: Joanna Gryczyńska, Maciej Kochański

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościSkansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

sobota 20 sierpnia 2011 - 12:52:55 | Komentarze: 1
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama