Zaloguj się | Rejestracja

Komunikacja miejska w Swarzędzu w 2012! (więcej...)


Komunikacja miejska
w Swarzędzu w 2012!


Doniesienia o styczniowej zmianie przewoźnika w Swarzędzu wkrótce staną się faktem. Od 1 stycznia 2012 roku, po niemal 20 latach, Wiraż-Bus kończy współpracę z miastem jako dostarczyciel usług komunikacyjnych. Jego miejsce zajmie powołany w tym celu organ Zarządu Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu.


Kiedy 2011 rok zbliża się ku końcowi, podróżni zadają sobie coraz więcej pytań na temat następstw przejęcia komunikacji w Swarzędzu z rąk Wiraż-Busu przez samo miasto. Jedno z bardziej istotnych dotyczy głośnej niedawno kwestii pozwolenia wjazdu na teren miasta Poznania. Na stronach naszego portalu informowaliśmy, iż Urząd Miasta miał spore kłopoty z jego uzyskaniem, i że ostateczne decyzje zapadły dopiero 14 grudnia br., a nie jak oczekiwali radni, już w lipcu. Po trwających kilka miesięcy pertraktacjach i negocjacjach, oba urzędy doszły jednak do porozumienia i po nowym roku swarzędzkie autobusy będą legalnie wjeżdżały na teren Poznania. Jeszcze przed ostateczną decyzją, burmistrz Anna Tomicka uspokajała pasażerów, iż swarzędzkie autobusy na teren Poznania będą wjeżdżać nawet bez stosownych uprawnień. Na szczęście nie będzie potrzeby łamania przepisów. Celem ZGK było bowiem przede wszystkim zachowanie płynności komunikacji, a także to, aby zmiana przewoźnika była dla pasażerów jak najmniej odczuwalna czy uciążliwa. Poznań natomiast za wszelką cenę chciał zintegrowania komunikacji i wspólnych biletów, na co nasza gmina nie była jeszcze gotowa. Teraz zgodnie z podjętymi decyzjami miasto Poznań ma rok na osiągnięcie porozumienia w sprawie ujednolicenia komunikacji z gminami Swarzędz i Czerwonak. Podobne konsultacje odbędą się także w przypadku gmin Suchy Las, Tarnowo Podgórne czy Murowana Goślina.

Reklamy Google:


Kolejnym tematem nurtującym klientów nowego przewoźnika są ceny biletów i ich ważność w 2012 roku, oraz ewentualne zmiany w rozkładzie jazdy. Pytany o to Mariusz Szrajbrowski, Kierownik Referatu Nadzoru Właścicielskiego i Kontroli i Pozyskiwania Funduszy w swarzędzkim magistracie, uspokaja - "Wszystkie bilety są ważne - również bilety miesięczne zakupione w punktach Wiraż Bus do końca 2011 roku, na styczeń 2012.” Jeżeli chodzi o sprzedaż biletów Szrajbrowski uspokaja: „Wszystkie dotychczasowe punkty nadal sprzedają bilety. Jedynie punkt na os. Kościuszkowców będzie już w nowym miejscu (w budynku nowej pętli), ale będzie niestety otwarty dopiero od 03.01.2012.” Nowym punktem, w którym można będzie zakupić bilety jednorazowe oraz miesięczne będzie siedziba ZGK przy ul. Strzeleckiej 2, otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00. Jak informuje Pan Mariusz: „punkt w ZGK jest punktem dodatkowym i jednocześnie centralnym miejscem zaopatrzenia w bilety dla dystrybutorów.” Otrzymaliśmy również zapewnienie, że ceny biletów się nie zmienią. Także w sprawie rozkładów jazdy informacje są optymistycznie – ZKG nie przewiduje bowiem w tej kwestii żadnych zmian, przynajmniej w pierwszym kwartale nowego roku.

Przypominamy również, że 30 listopada 2011 roku przedstawiciele Gminy Swarzędz z Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Anną Tomicką, dokonali odbioru 3 nowych, 15-metrowych, niskopodłogowych autobusów miejskich zakupionych przez Gminę w ramach projektu „Zakup nowego taboru w ramach systemu transportu publicznego Miasta i Gminy Swarzędz - Etap II”. Zakupione pojazdy są bogato wyposażone i przyjazne środowisku, a z zewnątrz nawiązują wyglądem do 5 autobusów zakupionych w 2010 roku. Jak widać nowoczesny tabor komunikacyjny w Swarzędzu rośnie w siłę. Należy jedynie mieć nadzieję, że zostanie w pełni wykorzystany dla wygody i bezpieczeństwa podróżujących.

Jeżeli po nowym roku zauważycie jednak jakiekolwiek nieścisłości związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, np. opóźnienia autobusów lub wypadanie całych kursów, nieuprzejmość kierowców czy ich nieodpowiedzialna jazda, gorąco zachęcamy do informowania o danym zdarzeniu UMiG Swarzędz. Wszelkie uwagi można zgłaszać telefonicznie pod numerem 61 651 24 01, mailowo: umig©swarzedz.pl lub osobiście - pok. 411 w Urzędzie Miasta i Gminy, ul. Rynek 1. Tylko nasza zdecydowana reakcja (co nieraz już udowodniliśmy) jest w stanie sprawić, że komunikacja w naszym mieście będzie funkcjonowała bardzo dobrze, czego Wam i sobie życzę.

Tekst: Kaja Kurczewska

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Zobacz artykuły powiązane:

Wiraż-Bus nie będzie
woził Swarzędza!


Wszystko wskazuje na to, że władze Swarzędza postanowiły wziąć komunikację w swoje ręce. Od 1 stycznia 2012 nie będzie nas już woził Wiraż-Bus. Funkcję tę przejmie Zarząd Gospodarki Komunalnej. Z tą decyzją wiążą się jednak potencjalne problemy - największy z nich to brak pozwolenia na wjazd do Poznania.

Komunikacja Swarzędz -
Poznań: autobusy!


Komunikacja miejska w Poznaniu i okolicach niemal z tygodnia na tydzień dostarcza użytkownikom ruchu nowych "atrakcji" w postaci niekończących się zmian i objazdów. W związku z powyższym postanowiliśmy przygotować krótki cykl poradników dotyczących komunikacji na trasie Swarzędz – Poznań. Dziś pierwsza odsłona, w której zajmiemy się podróżą autobusami MPK oraz Wiraż-Busu.

Autobusy w Swarzędzu -
- tłok i spóźnienia!


Z dniem 1 września 2011 roku zmienił się rozkład jazdy autobusów z letniego na zimowy. Nikogo to nie dziwi, dzieje się tak od lat i zawsze jest związane ze zwiększeniem częstotliwości kursowania autobusów na poszczególnych liniach. W tym roku było inaczej. Na kilku liniach pozostał letni rozkład jazdy, a co za tym idzie autobusy jeżdżą rzadziej niż dwanaście miesięcy temu. Nie był to błąd, ale świadoma decyzja władz naszego miasta. W Swarzędzu zawrzało.

czwartek 29 grudnia 2011 - 11:28:08 | Komentarze: 1
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama