Zaloguj się | Rejestracja

Bolesny problem - jakie buty będą najlepsze dla osoby...


Bolesny problem - jakie buty będą najlepsze dla osoby cierpiącej na haluksy?

Z syndromem palucha koślawego zmaga się wiele kobiet. Jeśli i Ty zauważyłaś u siebie objawy haluksów, powinnaś również wiedzieć, jakie obuwie należy nosić, aby złagodzić ból i uniknąć rozwoju choroby. W dzisiejszym tekście znajdziesz najważniejsze wskazówki.


Przede wszystkim należy pamiętać, że buty nie mogą być zbyt wąskie. Ciasne noski będą nasilały uczucie dyskomfortu, a dodatkowo Twoje stopy znacznie szybciej będą się męczyć. W niektórych przypadkach zbyt wąskie noski mogą powodować ból. Należy zatem pamiętać, aby buty miały odpowiednio szerokie czubki, dzięki czemu palce stóp będą miały odpowiednią przestrzeń umożliwiającą swobodne poruszanie.

Ortopedzi zalecają aby wybierać obuwie o pół rozmiaru większe od dotychczas wybieranego. To sprawi, że będzie Ci znacznie wygodniej, a nawet długie chodzenie nie będzie powodowało zmęczenia.

Osoby cierpiące na syndrom palucha koślawego powinny również zrezygnować z noszenia butów na obcasie. Choć faktycznie wyglądają one znacznie ładniej i wysmuklają sylwetkę, to należy zadać sobie pytanie, czy bardziej zależy nam na wyglądzie czy zdrowiu. Noszenie wysokich obcasów przyczynia się do rozwoju haluksów, dlatego jeśli okoliczności wymagają noszenia obcasów, należy wybierać wyłącznie te do 5 cm.

Choć wydawać by się mogło, że na problemy z haluksami odpowiednie będą japonki, to w rzeczywistości również nie są one wskazane. Znacznie lepszym wyborem będą buty skórzane, w tym klapki, ponieważ ten typ materiału posiada zdolność dopasowania się do indywidualnego kształtu stopy.

Odwieczny dylemat: zdrowie czy estetyka?

Chyba każda osoba ze schorzeniem palucha koślawego choć raz w życiu stanęła przed dylematem, czy wybrać obuwie eleganckie i niewygodne, czy postawić na komfort. Takie dylematy występują głównie u osób, u których dopiero zaczęły się pojawiać haluksy, ponieważ w późniejszym stadium zwyrodnienia noszenie szpilek jest wręcz niemożliwe. Nie należy jednak bagatelizować schorzenia, nawet w jego początkowej fazie. Niewłaściwe ułożenie stopy, sztywny i twardy materiał obuwia, wąskie czubki, którym towarzyszy stały ucisk, te wszystkie czynniki wpływają na rozwój problemu, również w tych przypadkach, gdy stopy narażamy nawet na chwilowe przesilenie.

Jeśli jednak panie nie są w stanie, w niektórych sytuacjach, zrezygnować z obcasów, należy pamiętać, by obcas nie był wyższy niż 5 cm. Do tego czubek buta powinien być szeroki (np. okrągły), umożliwiając swobodne poruszanie palcami. Nie wolno ubierać butów za małych i/lub za ciasnych. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort należy sięgać po buty o pół rozmiaru większe od tego, który wybieraliśmy jeszcze przed pojawieniem się haluksów.

Warto pamiętać, że problemy wynikające z haluksów można w prosty sposób zmniejszyć lub nawet zlikwidować poprzez m.in. noszenie odpowiedniego obuwia. Zarówno buty jak i kapcie na haluksy powinny być lekkie i posiadać odpowiednio wyprofilowaną, miękką wkładkę.

Jak sobie radzą osoby z haluksami? Główne cechy dobrego obuwia:

Waga butów. U osób cierpiących na syndrom palucha koślawego występują obniżone łuki poprzeczne, którym niekiedy towarzyszą również obniżone łuki podłużne. Przez to, że osoby te często mają płaskostopie poprzeczne i podłużne, mięśnie krótkie stóp, które są odpowiedzialne za wysklepienie łuków nie są w pełni wydolne, przez co są znacznie słabsze, bolą i szybko się męczą. Aby uniknąć tych nieprzyjemności należy wybierać obuwie lekkie i wygodne.

Odpowiednio wyprofilowana wkładka dla osób z płaskostopiem poprzecznym. W związku z tym, że haluksom często towarzyszy płaskostopie poprzeczne, zaleca się, aby osoby zmagające się z paluchem koślawym wybierały do obuwia specjalne wkładki ortopedyczne, które przeciwdziałają rozwijaniu się tych schorzeń.

Wykonanie z miękkich, naturalnych materiałów. Syndrom palucha koślawego zmienia kąt ustawienia kości palucha w stosunku do kości śródstopia, pacjenci często określają tę zmianę naroślą. Odpowiednio dobrane obuwie – cholewki butów powinny być zatem wykonane z miękkich materiałów, bez dodatkowych szwów w tej części, po to, by nie uciskać ani nie drażnić stopy. Naturalne materiały charakteryzują się wysoką higroskopijnością oraz przewiewnością, stwarzając tym samym odpowiednie warunki do zachowania właściwego mikroklimatu, a także nie dopuszczając do rozwoju stanów zapalnych lun powstawania dodatkowych chorób stóp.

Czubki. Wybierając obuwie należy zwracać uwagę również na to, by noski butów były odpowiednio szerokie i umożliwiały swobodne poruszanie palców stóp. Zwężane noski uciskają palce, co często przyczynia się do powstawania oraz późniejszego rozwoju palucha koślawego, a także odpowiadają za powstawanie odcisków, modzeli oraz wrastających paznokci.

Buty wyższe w podbiciu. Osoby szukające odpowiednich butów lub kapci ortopedycznych powinny zwracać uwagę na ich odpowiednią tęgość, która będzie zauważalna w porównaniu do zwykłego obuwia. Warto położyć duży nacisk na to, by obuwie na haluksy i palce młoteczkowate wyznaczała odpowiednia tęgość. Jeżeli czasem konieczny jest zakup obuwia przygotowanego indywidualnie dla klienta, warto skontaktować się ze specjalistycznym sklepem. Po wypełnieniu formularza zawierającego wymiary stopy uzyska się obuwie ortopedyczne przygotowane dla konkretnego przypadku deformacji.

Podeszwa. Sztywną podeszwę powinny wybierać osoby, u których konieczne jest wyeliminowanie ruchów w stawach stopy. Tego typu podeszwa zalecana jest do stosowania bezpośrednio po operacji haluksów. Po zagojeniu się stopy osoba po operacji haluksów powinna wybierać buty z elastyczną podeszwą. Jest to szczególnie ważne ponieważ zmiana stereotypu chodu, stany zapalne oraz ból wpływają na usztywnianie się i pogłębianie deformacji paluchów. Dla zapewnienia odpowiedniej ruchomości każdego stawu stopy, zapewniającego właściwą fazę wybicia palców podczas chodu, należy wybierać wyłącznie takie buty, które posiadają odpowiednio elastyczną podeszwę. Warto wybierać takie buty, których podeszwa jest gruba i miękka, co zapewni właściwą amortyzację wstrząsów powstałych podczas chodzenia, a także zabezpieczy przed powstawaniem mikrourazów.

Obcasy. Uznaje się, że bezpieczne są szerokie obcasy o maksymalnej wysokości do 3/4 cm. Wyższe obcasy sprawiają, że ciężar ciała opiera się na palcach i przodostopiu, nie zaś na piętach i śródstopiu. To z kolei może prowadzić do rozwoju płaskostopia poprzecznego, a w konsekwencji do powstawania haluksów. Co więcej, należy pamiętać, że częste noszenie obcasów może powodować przykurcz łydek i odpowiadać za problemy z krążeniem krwi.


Artykuł promocyjny

czwartek 29 marca 2018 - 17:42:57 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama