Zaloguj się | Rejestracja

Nie masz ważnego OC? Dowiedz się, co cię czeka


Nie masz ważnego OC? Dowiedz się, co cię czeka

Jazda bez OC to ryzyko niewarte podejmowania. Stawka może być wysoka, ale będziesz się cieszyć, że ją opłaciłeś, gdy przyjdzie ci skorzystać z ochrony. Czego możesz się spodziewać, jeśli nie zapłacisz?


Skutki braku OC

Konsekwencje można podzielić na dwa rodzaje: te, które ponosisz, gdy spowodujesz szkody oraz te, które wynikają z samego nieopłacenia składki.

• Jeżeli spowodujesz szkody, pokryje je państwowy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sam jednak otrzymasz od niego regres, czyli wezwanie do zwrotu pieniędzy. W ten sposób możesz stracić od kilku tysięcy do nawet ponad miliona złotych, zależnie od wysokości strat.

• Jeśli przegapiłeś termin płatności lub celowo jej nie uiściłeś, grozi ci kara grzywny. Wynosi ona od 740 do 3700 zł, zależnie od tego, jak długo pozostawałeś nieubezpieczony.

Wielu polskich kierowców nie zna zasad działania ubezpieczenia OC. Możesz być przekonany, że obejmuje cię ochrona, a gdy dojdzie do stłuczki, poniesiesz koszty rekompensaty szkód. Dla dobra własnego portfela powinieneś unikać takich pomyłek. Możesz to zrobić, poznając mechanizm ubezpieczenia.

Kiedy OC obowiązuje, kiedy się przedłuża?

Ochrona OC przestaje obowiązywać w dwóch przypadkach. Pierwszym jest brak opłaty lub niedopłata za poprzedni (nie aktualny!) okres ubezpieczenia. Drugim - wygaśnięcie polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela, od którego odkupiłeś samochód.

Z polisy byłego właściciela możesz korzystać aż do upływu terminu obowiązywania. Wówczas, by kontynuować ochronę, musisz zapłacić składkę. Powinieneś przy tym zatroszczyć się, by nie powstała przerwa w ubezpieczeniu, gdyż nawet jeden dzień jest karany grzywną.

Polisa OC samoistnie ulega przedłużeniu na kolejny rok tylko pod warunkiem, że nie masz zaległości w składce za rok miniony. Wówczas możesz korzystać z ochrony, nawet jeśli nie uiściłeś należności. Wraz z początkiem kolejnego okresu ubezpieczenie wygasa i musisz pokrywać ewentualne szkody z własnej kieszeni. Co więcej, wciąż masz obowiązek opłacania składek i płacisz karę za zwłokę.

Sposoby na zmniejszenie kary

Zdarza się, że kierowcy dostają informacje o karze za brak OC, mimo że opłacili składkę. Zwykle okazuje się, że zawiniło towarzystwo ubezpieczeniowe, nie przesyłając informacji o wpłacie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG mógł też nie zostać poinformowany, że kierowca sprzedał samochód. Wówczas obowiązek ubezpieczeniowy już go nie dotyczy.

W takich wypadkach możliwe jest odwołanie od kary za brak OC, lecz wymaga to przedstawienia stosownych dokumentów – dowodu wpłaty czy umowy potwierdzającej sprzedaż wozu. Jeżeli twoja wina jest niepodważalna, możesz wnieść o zmniejszenie lub umorzenie kary, np. z uwagi na trudną sytuację finansową. W ostateczności możesz ubiegać się o rozłożenie jej na raty.

Składka nie jest niska, ale jej nieopłacenie praktycznie gwarantuje, że poniesiesz znacznie większe koszty. Jeżeli ubezpieczenie zbyt mocno uderza cię po kieszeni, zacznij oszczędzanie od podstaw. Wykorzystaj kalkulator ubezpieczeń OC Ubezpieczamy Auto, aby znaleźć najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na rynku. Kilkaset złotych mniej do zapłacenia to zawsze ulga dla portfela.


Artykuł promocyjny

sobota 17 września 2016 - 13:20:51 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama