Zaloguj się | Rejestracja

Wystawa "Oblicza Kenii" w Swarzędzu! (więcej...)


Wystawa „Oblicza
Kenii” w Swarzędzu!


W czwartek 13 października w Ośrodku Kultury w Swarzędzu odbyło się otwarcie wystawy „Zwierzęta równikowe” z cyklu "Oblicza Kenii". Autorzy zdjęć to małżeństwo Halina i Henryk Błachnio. Małżeństwo od wielu lat podróżuje po świecie. Tym razem postanowili przedstawić zdjęcia ze swoich podróży do Kenii. Zapraszamy na relację z uroczystości otwarcia wystawy.


Państwo Błachnio mają na swoim koncie liczne wystawy i nagrody w konkursach fotograficznych. Ona - doktor nauk humanistycznych, logopeda, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. On - mgr techniki, artysta, fotografik, pedagog, społecznik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Łączy ich wspólna pasja - podróże. Zarówno te w odległe kraje, jak i bliskie, po Wielkopolsce i ziemi swarzędzkiej. Wśród odwiedzonych przez nich krajów znajduje się Grecja, Hiszpania, Portugalia, Francja, Kraje Beneluxu, Włochy, Ukraina, Turcja, a także Tunezja, Egipt, Izrael, Chiny, Tybet i Kenia.

Reklamy Google:


Artyści osobiście witali przybyłych na wystawę. Henryk Błachnio, odziany w tradycyjną kenijską szatę, zapraszał do obejrzenia wystawy. Jej otwarcie poprzedził koncert Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej pod kierunkiem Wojciecha Wietrzyńskiego. Afrykańskim akcentem orkiestry były bębny. Po koncercie odbył się seans filmu nakręconego przez artystów. Montażem filmowym zajął się syn fotografików Marek Błachnio, a podkład muzyczny stanowiła tradycyjna muzyka afrykańska.

„Pani Halina zapamiętała niepowtarzalny aromat kawy w posiadłości Karen Blixen, cytrynowy smak baobabu z Mombasy, bajeczny świat koralowej rafy oceanu indyjskiego, uśmiech Masajów samburskich i oczy afrykańskich dzieci. Dla pana Henryka największym przeżyciem była bliskość zwierząt czasem niebezpieczna. Panią Halinę zachwycały ogromne baobaby, wyglądające jakby rosły korzeniami do góry, a panu Henrykowi w pamięć zapadły sceny obrazujące bardzo trudne warunki życia kenijskiej ludności” - czytała lektorka.

Wystawa obrazuje miejsca odwiedzone przez artystów: Parki Narodowe Kenii (Samburu, Aberdary, Mount Kenia, Lake Nakuru, Masai Mara), a także Nairobi, Mombasy i wielu innych dróg i bezdroży Afryki. Motywem przewodnim są zwierzęta równikowe, dlatego na wystawie można było podziwiać lwy, zebry, żyrafy, pawiany, słonie, nosorożce, hipopotamy, flamingi, strusie, impale, gepardy, guźce w ich naturalnym środowisku.

„To, co dzisiaj Państwo zobaczyliście, to taka pigułka” - mówi pani Halina. „Nie pokazaliśmy całej Kenii. Jeśli uda nam się mężem, w przyszłym roku przygotujemy wystawę o ludziach Kenii, o ich obyczajach. Być może film nie jest doskonały, ale proszę wierzyć, pracowaliśmy na dwa aparaty i kamerę” - śmieje się autorka wystawy. Pani Halina zajęła się też poetyckim przedstawieniem zdjęć, trafnie i treściwie opisując prezentowane obrazy. Obraz przedstawiający guźce zatytułowała: „Płochliwe świniowate na rykowisku sawanny”, a fotografia obrazująca bąkojady czerwonodziobe i nosorożca otrzymała opis: „Symbiotycznie powiązani mieszkańcy buszu”. Artyści wykonali około 5000 kolorowych zdjęć.

Wystawę „Oblicza Kenii” można podziwiać do 15 listopada 2011 roku. Zapraszamy do Ośrodka Kultury w Swarzędzu, przy ulicy Poznańskiej 14.

Tekst i zdjęcia: Joanna Gryczyńska

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Ośrodek Kultury w Swarzędzu – miejsce wystawy
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

piątek 14 października 2011 - 09:51:07 | Komentarze: 1
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama