Zaloguj się | Rejestracja

Komunikacja Swarzędz - Poznań: Autobusy! (więcej...)


Komunikacja Swarzędz -
Poznań: Autobusy!


Komunikacja miejska w Poznaniu i okolicach niemal z tygodnia na tydzień dostarcza użytkownikom ruchu nowych "atrakcji" w postaci niekończących się zmian i objazdów. W związku z powyższym postanowiliśmy przygotować krótki cykl poradników dotyczących komunikacji na trasie Swarzędz – Poznań. Dziś pierwsza odsłona, w której zajmiemy się podróżą autobusami MPK oraz Wiraż-Busu.


Od wielu już lat przewoźnikiem, który obsługuje komunikację w Swarzędzu jest Wiraż-Bus i jego wciąż rozszerzany tabor autobusów miejskich. Nie dawniej jak w zeszłym roku do taboru dołączyły nowe pojazdy niskopodłogowe z klimatyzacją, biletomatami i dostępem do bezprzewodowego Internetu (WiFi). Trasę do Poznania obsługują linie 401, 405, 406, 407 i 412 - wszystkie dojeżdżają z różnych punktów Swarzędza do poznańskiego Ronda Śródka. Odpowiednio: 401 zaczyna swoją podróż na pętli na oś. Kościuszkowców, 405 i 412 na swarzędzkim Rynku, 406 z zakładów VW w Jasinie, a 407 rusza z centrum handlowego ETC. Swarzędzkie linie obsługują także kursy autobusów nocnych - to linia numer 400, która kursuje z Ronda Śródka, przez Kobylnicę, os. Kościuszkowców, kończąc na os. Raczyńskiego.

Reklamy Google:


Czas przejazdu trasy dziennymi liniami w jedną stronę (poza godzinami szczytu) mieści się pomiędzy zakresem 20-30 minut, a autobusy kursują co ok. 12 minut. Oczywiście, w godzinach największego obciążenia komunikacyjnego podróż do Swarzędza lub do Poznania może zabrać od godziny wzwyż. Trzeba również pamiętać iż na linie swarzędzkie nie obowiązują bilety poznańskie – ten najczęściej popełniany przez niedoświadczonych podróżnych błąd może nas sporo kosztować. Po zamknięciu punktów dystrybucji bilety można nabyć u kierowców. Cena regularna zawiera wtedy opłatę manipulacyjną w wysokości 1zł.

Każdy, komu zdarzyło się podróżować tymi liniami w tzw. "godzinach szczytu" (czyli pomiędzy godz. 7 a 9 rano oraz między godz. 15:30 a 18:00) wie, że czeka go przynajmniej kilkudziesięciominutowe opóźnienie - wszystko to w związku z rozpoczętą już w ubiegłym roku przebudową wiaduktu w Antoninku oraz remontami wokół Ronda Śródka. Nie bez znaczenia pozostają również utrudniające życie korki na ulicy Średzkiej i Polnej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie obwodnicy łączącej ulicę Rabowicką z drogą krajową 92, którą będą poruszały się samochody ciężarowe dojeżdżające do centrów logistycznych na ul. Rabowickiej. Są plany takiej inwestycji, ale będziemy musieli na nią jeszcze trochę poczekać.

Jakby tego było mało Urząd Miasta i Gminy Swarzędz podjął ostatnio decyzję o ograniczeniu taboru przeznaczanego na dane trasy w określonych godzinach - całe szczęście, akcja społeczna i szeroko zakrojone protesty mieszkańców spowodowały, iż tabor 401 wrócił do swojej poprzedniej ilości, a od 1 października ponownie obowiązuje zimowy rozkład jazdy.

Niestety, kursy linii 401, 405, 406 i 407 nadal bardzo często są opóźnione, więc wybierając się do Poznania we wspomnianych wcześniej godzinach, należy uzbroić się w cierpliwość i dobrą książkę, a podróż zaplanować z odpowiednim zapasem czasu. Niedawno, w celu zaradzenia sytuacji, włodarze Swarzędza i Wiraż Busu w porozumieniu z MPK zadecydowali, iż w godzinach największego przeciążenia komunikacyjnego, odpowiednio oznaczone autobusy linii 401 będą dojeżdżać tylko do Miłostowa, aby tam pasażerowie mogli przesiąść się bezpośrednio na poznańską komunikację tramwajową, zamiast czekać w kilkukilometrowych korkach na trasie dojazdowej do ogromnie zakorkowanego Ronda Śródka. Czy ten pomysł sprawdzi się w praktyce, będziemy informować na bieżąco.

Drugim przewoźnikiem obsługującym trasę Poznań - Swarzędz jest poznańskie MPK i jego linia nr 55. Autobusy linii 55 wyjeżdżają z Dworca na Rondzie Rataje, a kończą swą podróż w Zalasewie. Oba kursują średnio dwa razy na godzinę, co niestety nie odzwierciedla potrzeb pasażerów, zwłaszcza w godzinach szczytu. Podróżnych dojeżdżających do Poznania tą linią zaskoczyła przed wakacjami decyzja o skróceniu jej trasy do starej pętli na ul. Szumana. Od września, dzięki zakończeniu budowy ronda przy ulicy Granicznej i Kirkora, autobus wrócił na swoją trasę, ale w związku z zamknięciem dla ruchu fragmentu ulicy Chartowo oraz ulicy Piaśnickiej autobusy kursują objazdem przez ulicę Kurlandzką. Dla mieszkańców Swarzędza ten objazd jest dość korzystny, ponieważ nie wydłużając znacznie trasy 55, pozwala im wygodnie dotrzeć w okolice CH M1, IKEA oraz CH Franowo - przystanki są zlokalizowane bardzo blisko przejść dla pieszych, i dojście do wspomnianych sklepów zajmuje co najwyżej kilka minut. Objazd ten obowiązuje do końca października.

Na trasie linii 55 na wysokości osiedli Przemysława trwa cały czas przebudowa nawierzchni, co powoduje ruch wahadłowy, ale na tym końcowym już etapie nie przekałda się to na większe opóźnienia w komunikacji. Ważną informacją dla osób, które rzadko korzystają z komunikacji poznańskiej jest fakt, iż aby dojechać linią 55 do Poznania z gminy Swarzędz, obowiązani jesteśmy posiadać bilet typu A+B, czyli na obie strefy. Bilety są do nabycia w kioskach i punktach dystrybucji biletów MPK.

Czas przejazdu liniami MPK obsługującymi teren Swarzędza nieznacznie się wydłużył w związku z Objazdami, ale nie są to tak drastyczne opóźnienia, jakie można zaobserwować na liniach swarzędzkich. Dla porównania, przed remontami planowy czas dojazdu linii 55 z Ronda Rataje na os. Raczyńskiego wynosił ok. 30 min i tyle samo wynosi obecnie. Jednak w godzinach szczytu podróż może wydłużyć się prawie do godziny. Kurs linią 405 z Ronda Śródka na os. Raczyńskiego planowo powinien wynosić ok. 15 minut. W godzinach szczytu ten czas wydłuża się do niemal 2 godzin, a prawie wszystkie autobusy kursują z opóźnieniem.

Za kurs linią 55 zapłacimy maksymalnie 3,20 zł (ulgowy 1,60 zł) - jest to tzw. "bilet trasowy", niezależny od czasu przejazdu, natomiast za kurs autobusami Wiraż-Busu zapłacimy 5 zł (ulgowy 2,50 zł). Dodatkowo MPK i ZDM stale informują na swoich stronach internetowych o planowanych przebudowach i objazdach, podczas gdy o zmianach w komunikacji swarzędzkiej pasażerowie dowiadują się z informacji na przystankach, często pojawiających się z dużym opóźnieniem. Zdarza się również odczuwać zmiany na własnej skórze, wsiadając do autobusu którego trasa uległa zmianie, lub czekając bez skutku na autobus, który nie przyjeżdża. Apele do Wiraż-Busu w tej kwestii przyniosły umiarkowany skutek, zatem radzimy na bieżąco czytać komunikaty na przystankach, a planując ważny wyjazd sprawdzić wcześniej trasę przejazdu. Przede wszystkim zaś radzimy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, iż dzisiejsze utrudnienia w komunikacji powinny zaowocować lepszymi warunkami jazdy w przyszłości.

Tekst: Kaja Kurczewska Zdjęcia: Kaja Kurczewska, K. Lesińska (MPK)

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Zobacz artykuły powiązane:

Autobusy w Swarzędzu -
więcej kursów!


W ostatnią sobotę, wraz z rozpoczęciem października wrócił zimowy rozkład autobusowy linii 401. Oznacza to zwiększenie liczby kursów w newralgicznych godzinach. Taki stan rzeczy można zawdzięczać głównie mieszkańcom, którzy postanowili walczyć o swoje prawa i przywrócić normalne godziny kursowania autobusów.


Autobusy w Swarzędzu -
tłok i spóźnienia!


Z dniem 1 września 2011 roku zmienił się rozkład jazdy autobusów z letniego na zimowy. Nikogo to nie dziwi, dzieje się tak od lat i zawsze jest związane ze zwiększeniem częstotliwości kursowania autobusów na poszczególnych liniach. W tym roku było inaczej. Na kilku liniach pozostał letni rozkład jazdy, a co za tym idzie autobusy jeżdżą rzadziej niż dwanaście miesięcy temu. Nie był to błąd, ale świadoma decyzja władz naszego miasta. W Swarzędzu zawrzało.

środa 12 października 2011 - 09:11:04 | Komentarze: 4
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama