Zaloguj się | Rejestracja

Remont dworca PKP w Swarzędzu! (więcej...)


Remont dworca PKP
w Swarzędzu!


Jeszcze w tym roku może rozpocząć się remont dworca PKP w Swarzędzu. Zabytkowy budynek może nie straszy podróżnych tak bardzo, jak niektóre dworce w innych miastach, ale z pewnością potrzebny jest tutaj gruntowny remont. Na szczęście program rewitalizacji dworców PKP obejmuje również budynek w Swarzędzu.


Jak pokazują ostatnie wydarzenia w Swarzędzu sprawna komunikacja jest jednym z podstawowych wyznaczników komfortu życia mieszkańców. Przyglądając się historycznemu rozwojowi komunikacji w Swarzędzu można powiedzieć, że największy przełom nastąpił pod koniec XIX w. Wtedy to z Poznania do Strzałkowa nad ówczesną granicą polsko-rosyjską wybudowano linię kolejową. Roboty przeprowadzono w latach 1886-1887, natomiast dworzec gotowy był w czerwcu 1887 roku. Uruchomienie kolei nastąpiło 1 sierpnia. Było to dla Swarzędza wielkie wydarzenie, gdyż miasto otrzymało najnowszy środek lokomocji, ułatwiający nie tylko ruch pasażerski, ale zwłaszcza towarowy. Połączenia kolejowe wyparły linie dyliżansów konnych. Budynek spełnia funkcję dworca do dziś, jednakże wymaga gruntownej rewitalizacji.

Reklamy Google:


Cztery lata temu zostały oddane nowe perony oraz wyremontowano podziemne przejścia na swarzędzkim dworcu. Wkrótce rozpocznie się wyczekiwany remont budynku dworca. W przyszłym miesiącu zostanie przeprowadzony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót modernizacyjnych. Jak informuje Piotr Kryszak, rzecznik prasowy PKP S.A.: „Trudno w tej chwili wskazać konkretną datę rozpoczęcia robót. Będzie to zależało od tego, ile czasu zajmie wybór wykonawcy w przetargu.” Wiadomo natomiast, że zgodnie z planem modernizacja ma potrwać 12 miesięcy.

Zakres przeprowadzonych prac na swarzędzkim dworcu będzie bardzo duży. Dowiedzieliśmy się, że planowane roboty w budynku obejmują:

W zakresie elewacji:
wymiana więźby dachowej, ocieplenie, wymiana pokrycia dachu na analogiczną dachówkę, wymiana obróbek blacharskich, przemurowanie kominów, uzupełnienie ubytków elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, oczyszczenie cegły do koloru naturalnego, montaż daszków szklanych nad 2 wejściami, wymiana oświetlenia na elewacji.

W zakresie wnętrza:
wykonanie instalacji p.poż., monitoringu, budowę przyłącza gazowego, przebudowa instalacji hydrantowej, wymianę instalacji elektrycznej, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, wymianę przyłącza wodno-kanalizacyjnego, wymianę instalacji co, wykonanie nowego przyłącza wodno-kanalizacyjnego do sieci miejskiej, instalacja klimatyzacji w szatniach, likwidacja jednej klatki schodowej(od strony hali dworca) i przebudowa drugiej(w środkowej części budynku), nowa klatka żelbetowa, wykończona płytkami gresowymi, budowa ścianek działowych z płyt gipsowo-włóknowych, wypełnionych wełną mineralną, wykonanie otworów w ścianach istniejących, instalacja armatury sanitarnej w toaletach, naprawa posadzek, wymiana zniszczonych.

Modernizacja obejmie również teren przed dworcem: wymiona zostanie nawierzchnia chodników, montaż stojaków rowerowych, zieleń. Wiadomo również, że zmodernizowany dworzec będzie spełniał dwie funkcje: Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz funkcje typowo kolejowe, czyli kasy i poczekalnia. Trzeba liczyć się z tym, że podczas prac remontowych na korzystających z dworca kolejowego w Swarzędzu czekać będą utrudnienia. „Dworzec wraz z terenem przyległym stanie się placem budowy i z pewnością zostanie przez wykonawcę robót zabezpieczony i ogrodzony. Trzeba więc będzie się liczyć z utrudnieniami, także jeśli chodzi o zakup biletów” - przestrzega Piotr Kryszak i dodaje „o konkretnych utrudnieniach będziemy mogli mówić po wyborze wykonawcy robót i ustaleniu z nim szczegółowego planu działań”.


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

wtorek 27 września 2011 - 10:59:48 | Komentarze: 2
Wersja do druku

szukaj w Swarzędzu

polecamy firmy/usługi

UWAGA! OSTATNI MOMENT
NA KURSY MATURALNE NA SKYPE!
Kursy języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego. Zajęcia we wszystkich grupach wiekowych, w tym również dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda tradycyjna i bezpośrednia, przygotowanie do egzaminów, kursy biznesowe. Kursy indywidualne lub grupowe na wszystkich poziomach zaawansowania.
Szkoła Języków Obcych EXPERT
ul. Leszka 37a, Poznań - ANTONINEK
tel: 501 228 709, 605 997 668
mail: biuro©szkola-expert.pl

minewine.jpg
MineWine.pl
moja przygoda z winem
Salon Win MineWine.pl w Centrum Handlowym ETC poleca szeroką gamę win z całego świata oraz ekskluzywne alkohole mocne i akcesoria winiarskie. Organizujemy szkolenia winiarskie oraz zapewniamy obsługę winiarską uroczystości rodzinnych i eventów firmowych... więcej

stomatologia.jpg
Gabinety stomatologiczne
Zadbaj o swój uśmiech! Sprawdź, gdzie możesz liczyć na kompleksową opiekę stomatologiczną i profesjonalną obsługę. Stomatologia estetyczna, zachowawcza, protetyka - poznaj ofertę gabinetów stomatologicznych w Swarzędzu... więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w Swarzędzu. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
24Swarzedz.pl
Wypróbuj reklamę w portalu 24Swarzedz.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej

reklama