Zaloguj się | Rejestracja

Forum

Idź do strony   <<        >>  
Moderatorzy: admin, kacper, tomek24, marylka, maciek, redakcja
Autor Odpowiedzi
z_gryniow
29 paź 2011 : 00:25
Zarejestrowany #609
a byłeś?
Powrót do góry
ciaglejade
29 paź 2011 : 14:18
Zarejestrowany #646
znaczy są tam kobiety za pieniądze ? a urodziwe ?
Powrót do góry
z_gryniow
29 paź 2011 : 15:12
Zarejestrowany #609
wszystkie
Powrót do góry
ciaglejade
29 paź 2011 : 15:31
Zarejestrowany #646
a są jakieś Strażniczki ? nie widziałem ani jednej
Powrót do góry
kobik8
30 paź 2011 : 02:36
Zarejestrowany #620
nie ma Strażniczek w Swarzędzu

http://swarzedz.pl/index.php?id=239
Powrót do góry
ciaglejade
30 paź 2011 : 09:56
Zarejestrowany #646
ale są 3 vacaty.
dziewczyny są bardziej zaangażowane społecznie, poza tym z większą wrażliwością estetyczną i skrupulatnością wniosłyby nowe tchnienie w działalność SM. Musicie wprowadzić parytet, a może w ogóle nie ma chętnych ?
Powrót do góry
Jacek
30 paź 2011 : 20:59
Zarejestrowany #667
Panie Komendancie, czy do obowiązków SM należy również przyjmowanie zgłoszeń i reakcja na palenie wszystkim innym niż rzeczami do tego przeznaczonymi? Innymi słowy czy widząc czarny dym i czując duszącą woń mogę śmiało dzwonić po SM i oczekiwać należytej reakcji?
Wiem, że SM nie może wejść do kotłowni i nie ma możliwości zbadania zawartości popiołu, ale czy SM takie zgłoszenia odbiera i informuje palaczy o konsekwencjach ich czynów. I co w sytuacji recydywy? Lub czy jest inna jednostka do walki z trującym dymem?

Dziękuję za odpowiedź

Jacek Wawrzyniak
Powrót do góry
Komendant
30 paź 2011 : 22:32
Zarejestrowany #628
Tu znajdziesz Jacek odpowiedź na Twoje pytanie...

http://www.strazmiejska.swarzedz.pl/

Urządzenia do analizy np. dymu posiada WIOŚ (Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska).
Nabór do SM odbywa się w drodze konkursu , a nie parytetu

[ Edytowany 30 paź 2011 : 22:36 ]

Pozdrawiam!
Komendant Straży Miejskiej
Piotr Kubczak
www.strazmiejska.swarzedz.pl

Powrót do góry
MIJAGI
03 lis 2011 : 09:43

Zarejestrowany #666
Najlepiej palic konopia indyjska
Powrót do góry
ciaglejade
05 lis 2011 : 16:42
Zarejestrowany #646
Ja kiedyś paliłem w ósmej klasie ale zaprzestałem i zająłem się sportem oraz nauką. Wyszło mi na dobre.
Powrót do góry
2stolice
18 lis 2011 : 10:32
Zarejestrowany #672
Witam, to mój pierwszy post, jestem nowy na forum, przeczytałem z ... chyba przyjemnością cały powyższy temat i już mi się podoba ta dyskusja, oby tak dalej Komendancie. Cieszę się, że nie jest pan zamknięty i obetonowany na takie "nowinki" jak komputer z internetem i będzie pan dalej tak ochoczo zaglądał na forum. Zainteresowały mnie posty niejakiego MIJAGI-ego, baaardzo rozbudowane i jakie twórcze, czy aby nie ma on czegoś wspólnego ze zniszczonymi latarniami nad jeziorem Swarzędzkim ?

ps. Panie Komendancie, jeśli można spytać, do kogo należy droga Szumana i żywiczna, chciałbym zadać tej osobie kilka pytań z cyklu, ile dziur bądź łat asfaltu na m2 wystarczy aby podjąć decyzję o wymianie nawierzchni. Może osoba ta spróbowałaby kilka razy tamtędy przejechać i niech nie tłumaczy się małym natężeniem ruchu na tym odcinku bo chyba nikt w to już nie uwierzy. Pozdrawiam.

[ Edytowany 18 lis 2011 : 10:46 ]
Powrót do góry
Komendant
18 lis 2011 : 13:58
Zarejestrowany #628
Ul. Żywiczna (do starej pętli autobusowej "55") należy do Poznania (Zarzad Dróg Miejskich w Poznaniu). Dalsza częsć tej drogi ul. Szumana jest drogą gminną (UMiG w Swarzędzu)

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
RobWan
18 lis 2011 : 14:17
Zarejestrowany #653
Kawałek w lesie ostatnio wylali.

Robert

[ Edytowany 18 lis 2011 : 14:18 ]
Powrót do góry
2stolice
18 lis 2011 : 16:28
Zarejestrowany #672
racja, całe 30 metrów i tylko w jedną stronę, dzięki im za to przez następne 10 lat

aha czyli to Poznań ma to...się tym nie interesuje

[ Edytowany 18 lis 2011 : 16:32 ]
Powrót do góry
Jacek
19 lis 2011 : 19:23
Zarejestrowany #667
Komendancie, Piotrze,

Dziękuję za link; a teraz jak to ma się do rzeczywistości:

1) w ostatnim czasie kilka razy dzwoniłem na straż miejską, zawsze przedstawiając się z imienia i nazwiska w sprawie dymu z komina, który był gęsty, czarny i śmierdzący. Oprócz jednego razu, za każdym razem Pan odbierający telefon dość zmęczonym głosem informował mnie o swojej niemocy, owszem przyjmował zgłoszenie, ale na wstępie mówił, że nic z tego bo Straż i tak nic nie może; a przecież, jak wynika z linku, który mi podałeś strażnika zadaniem jest:
- współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń

Dym zawiera dioksyny, jeżeli ktoś nie wie co to jest to proszę obejrzeć zdjęcia byłego prezydenta Ukrainy a inny dysydent rosyjski otruty nimi zmarł w męczarniach

czytam dalej:

- informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym oraz współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi

Mundur działa na większość osób dyscyplinująco, możecie również przejść się po domach i informować niedouczonych Swarzędzan, że opon nie palimy. Poza tym możecie przecież w ramach uprawnień:
- udzielania pouczeń zwracania uwagi, ostrzegania lub stosowania innych środków oddziaływania wychowawczego
lub
- dokonywanie czynności wyjaśniających , kierowanie wniosków o ukaranie do sądu, oskarżanie przed sądem i wnoszenie środków odwoławczych
- wydawanie poleceń
- obserwowanie i rejestrowanie przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych
czyli możecie zarejestrować i przekazać odpowiednim organom

czytam dalej, że możecie żądać:
- egzekwowanie przestrzegania prawa miejscowego

czyli
należy lobbować w urzędzie o zmianę prawa miejscowego, żebyście wreszcie mieli coś do powiedzenia

2) PARKOWANIE

Pisze Pan, że nic się nie da zrobić w sprawie zwiększenia ilości miejsc parkingowych. Da się, trzeba chcieć.

Mieszkam na Os. Cegielskiego; przed napisaniem tego posta obszedłem blok dookoła i znalazłem 5 aut, które stoją tam od zawsze, idzie to poznać po bujnej roślinności, która kwitnie pod nimi oraz po ulotkach za wycieraczką i centymetrowej warstwie brudu (pył ze spalania opon).
a przecież, w linku, który podesłałeś czytam, że macie takie oto uprawnienia:
- usuwanie pojazdów – które stanowią utrudnienie lub zagrożenie w ruchu drogowym, pojazdów bez tablic rejestracyjnych, lub których stan wskazuje na to, że nie są używane;

Druga sprawa to owe ustawowe 1,5 metra wolnego chodnika; na Os Cegielskiego z reguły nie ma metra, a przecież Straż może i powinna zajmować się:
- kontrolą ruchu drogowego w następującym zakresie: nieprawidłowe parkowanie,
i
- inicjowaniem i uczestnictwem w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń

Poproś osoby z forum, żeby wytypowały takie auta i z pewnością będzie kilkanaście/dziesiąt wolnych miejsc.

3) Gów..iana" prawda o Swarzędzu
- obok mojego bloku jest dość duży teren zielony, w jednym lub dwóch miejscach stoi znak (prawo miejscowe) z przekreślonym psem, co sugeruje zakaz wyprowadzania psów w tym miejscu. Oczywiście z terenu wskutek jego całkowitego zasrania korzystają tylko psy, dzieci bawią się tam tylko zimą na świeżym śniegu.
Wystarczy wysłać jeden patrol pieszy, w sumie obojętnie o której godzinie, żeby spotkać tam psy i ich właścicieli i zażądać okazania woreczka, przy tej ilości psów, nie będzie nawet problemem złapanie delikwenta na gorącym uczynku.

Tak jak do wszystkich pozostałych punktów, trzeba chcieć.

Ja nie chcę prorokować przyszłości ani szantażować, ale w coraz większej liczbie miast mówi się o likwidacji straży, gdyż jest bezużyteczna, z nią nie żyje się wcale lepiej. W kilku miastach została zlikwidowana (np.Zakroczym) a winnych ma rok ultimatum na wykazanie swojej przydatności (np.Tarnobrzeg) w innych mieszkańcy prowadzą kampanie na facebooku by straż zlikwidować (np.Toruń) . Bardzo Was Strażników proszę pokażcie się na mieście i udowodnijcie swoją przydatność.

Bo póki co Swarzędz to takie miasto, że wieczorem nie wychodzę z domu bo dioksyny i smród, ale jak już w niedzielę po obiedzie z wózkiem sobie wyjadę to pochodniku nie da się jechać bo stoją auta, a czasem nawet ciężarówki i gdy je wymijam po trawniku to zawsze wdepnę w psie odchody.
Aha no i mamy jezioro, ale kiedy po raz ostatni mogliśmy się tam kąpać?

Na zarzut, że Straż świata nie zmieni z pewnością się zgodzę, ale z drugiej strony czy nie możemy wymagać od siebie więcej?
Sam staram się lokalnie urządzać akcje promujące świadome sąsiedztwo.
-
-

[ Edytowany 19 lis 2011 : 19:37 ]

Jacek Wawrzyniak
Powrót do góry
bober
20 lis 2011 : 11:25
Zarejestrowany #651
wow, konkretnie i na temat . Wielki szacunek za to co Pan napisał Panie Jacku. Wieczorem spacerując po Swarzędzu wracamy do domu i zmuszeni jesteśmy do prania ubrań, spalenizna i fetor. Na osiedlach chodniki miejscami parkingowymi , zgadzam się. Zastanawia mnie kto jest właścicielem parkingów za które pobierane są nie małe abonamenty i opłaty. Dwa takie parkingi są na ul. Tysiąclecia. Popytam, a może wam coś wiadomo O psach już nie wspomną, ul Jana Kochanowskiego uroczy skwerek po środku coś jak by rzeczka i tabliczki z pasami zakaz, a co mamy. Cały teren "zaminowany" . Czasami zastanawiam się jacy ludzi tu mieszkają i kim są ? Wiele pytań , na dziś brak odpowiedzi

Od nic nie robienia, głowa nie boli, działania oceniają ludzie a to już problem

Powrót do góry
RobWan
20 lis 2011 : 12:08
Zarejestrowany #653
Może się mylę. Ale gdyby raz w tygodniu udało się ukarać właściciela psa np. na ul. Jana Kochanowskiego czy osiedlu obok. To wieść gminna szybko się rozchodzi. I da do myślenia następnym.

Robert
Powrót do góry
Komendant
20 lis 2011 : 13:50
Zarejestrowany #628
1. Straż Miejska, Policja ma ograniczone możliwości samodzielnego działania w tej i innych sprawach - w sytuacji gdy nie może złapać sprawcy na "gorącym uczynku". I w większosci przypadków dzieje się tak, że patrol po dojechaniu na miejsce interwencji nie stwierdza zadymienia. Wówczas jedynym prawnie sposobem na osiągnięcie celu jest złożenie zawiadomienia przez mieszkańca, który potwierdzi do protokołu ( i ewentualnie takze w sądzie, jesli będzie taka potrzeba), że był świadkiem spalania odpadów. I taką własnie informacje przekazuje dyżurny zgłaszającemu interwencję. Nie mamy możliwości "pobrania wymazu z komina" - bo już taką możliwość nam sugerował jeden ze zgłaszających, Możemy tylko wejść do kotłowni i sprawdzić naocznie czym mieszkaniec pali w piecu. A wbrew pozorom czarny duszący dym - to także dym z węgla - czyli zgodnego z prawem paliwa stałego. Co do tego czy warto zgłaszać interwencję czy nie informacje są na stronie internetowej. A moim zdaniem warto - bo od początku "sezonu grzewczego" udało nam się udowodnic winę ukarać grzywną 7 "spalaczy" , a przeciwko jednemu skierować wniosek do sądu. Gdybyś i Ty złożył zawiadomienie - byłoby może o jednego takiego delikwenta mniej
2. Na osiadlach stoi wiele nieużywanych od lat i niszczejących pojazdów, niestety są poza naszym zasięgiem - bo znajdują sie na terenie osiedlowych parkingów, nie będących częścią drogi publicznej/strefy ruchu. W tej sytuacji to jest problem zarządcy terenu . Straż miejska/policja na podstawie art. 50a Kodeksu Wykroczeń ma uprawnienie do odholowania pojazdu tylko z powyższych dróg.
3. Prawo miejscowe - to uchwała Rady Miejskiej , a nie tabliczka na trawniku. Prawo miejscowe (regulamin utrzymania porządku i czystości ) nie reguluje takich kwestii. Więc można spacerować z pieskiem legalnie w miejscu gdzie taki znak sie znajduje.
Jak napisałem wcześniej Straż Miejska bez pomocy mieszkańców ma bardzo ograniczone możliwości.....

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
RobWan
20 lis 2011 : 19:17
Zarejestrowany #653
Komendant napisał(a) ...
Więc można spacerować z pieskiem legalnie w miejscu gdzie taki znak sie znajduje.

Ale kupy bez sprzątnięcia przez opiekuna psa robić tam nie można?

Komendant napisał(a) ...
znajdują sie na terenie osiedlowych parkingów, nie będących częścią drogi publicznej/strefy ruchu.

Wszystkie uliczki między blokami są osiedlowym parkingiem?

Robert

[ Edytowany 20 lis 2011 : 19:18 ]
Powrót do góry
pawel22
20 lis 2011 : 19:46

Zarejestrowany #608
Panie JACKU rzeczowy i tresciwy Pana post. Popieram w 100%, ale co z tego jak Komendant cytuje tylko:
- nie w naszej gestii nie mamy takich uprawnien itp.
Nie chce sie tego sluchac poprostu i tak jak inne miasta do likwidacji, a za te pieniadze niech wybuduja SP na Nowej Wsi i Urzad Miasta niech przejdzie do czynow , a nie konwersacji. Niedlugo forowicze bedzie problem z komunikacja miejska, MPK dot. autobusu 55 na Nowa Wies. To bedzie jazda bez trzymanki. Pani Burmistrz i pan Trawinski niech sie wezma do roboty i pracy na rzecz MIESZKANCOW SWARZEDZA, bo TO MY was wybralismy w wyborach samorzadowych. Wiem ze eraz popularne slowo to KRYZYS ale ludzie maja dosc -ZACZNIJCIE OD SIEBIE bo wszystko idzie z gory!!!!!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH SWARZEDZAN
Powrót do góry
Komendant
20 lis 2011 : 19:53
Zarejestrowany #628
Kupy sprzątać trzeba. Jak w każdym innym miejscu użytku publicznego. Nie można żadać od właściciela psa okazania woreczka, a dlaczego tak ciężko złapać właściciela na "goracym uczynku" już pisałem w innym wątku. Gdyby to było takie proste problem dawno przestałby istnieć , nie tylko w Swarzędzu......
Co do rozwiązywania straży zapraszam na stronę MSWiA, tam w odpowiedniej zakładce znajdziesz dane, jak sie ma ilosć likwidowanych jednostek do powoływania nowych - statystycznie i rok po roku. Owszem zmiana przepisów "fotoradarowych" spowoduje likwidację pewnej ilości jedno-dwuosobowych straży, które nie zajmowały sie niczym innym oprócz ww. Ale raczej nikt opłakiwać ich nie będzie. Mało tego, powstały ponownie straże w miastach , gdzie je wcześniej zlikwidowano np. w Zielonej Górze. Bo mieszkańcy doszli do wniosku, że było to błędem.....

[ Edytowany 20 lis 2011 : 19:54 ]

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
Komendant
20 lis 2011 : 20:10
Zarejestrowany #628
Owszem. Piszę uczciwie co możemy załatwić , a czego nie. Poruszamy się w określonych realiach. Mamy określone uprawnienia, których musimy sie trzymać, żeby samemu nie stać się przestępcami. Dotyczy to także policji i innych służb, które chciałyby więcej ale nie mogą. Bo też mają ograniczenia.
Moim zdaniem lepiej tak, jak obiecywać gruszki na wierzbie........
Dlatego musimy udowodnić, że ktoś spala odpady, a nie karać za kolor dymu z komina, musimy udowodnić, że pies zrobił kupę, a właściciel jej nie posprzątał, a nie karać właściciela psa - za to, że na trawniku leży kupa.....
Niestety nauczenie mieszkańców kultury w tym względzie - to proces długi i powolny. Podobnie jak oduczenie kierowców od parkowania na kopertach dla inwalidów. Wszyscy wiedzą , że tak nie wolno. Że grozi wysoki mandat, nawet odholowanie I co ? I nic. Wystarczy zobaczyć kto parkuje na kopertach przed Carrefour'em........

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
bober
21 lis 2011 : 08:24
Zarejestrowany #651
"Wystarczy zobaczyć kto parkuje na kopertach przed Carrefour'em" ja nie chcę oglądać kto gdzie parkuję, waszą rolą jest aby nie parkowali. Panie Komendancie zapraszam na ul. Nowowiejską , szedłem tam z dziewczyną na spacer, jest tam zarośnięta działka z ruiną domu jednorodzinnego. Na działce syf, gałęzie wchodzą na chodnik istne wysypisko śmieci. Popytałem i według mieszkańców odbywają się tam liczne imprezy nie tylko alkoholowe, narkotyki i inne cuda wianki. Mieszkańcy nie widują tam straży,a boją się zgłaszać aby nie zostać "ukaranym" przez uczestników tych imprez. Wiem zaraz przytoczy Pan jakiś paragraf, że to, że tamo. Praca ponoć uszlachetnia Pozdrawiam

Od nic nie robienia, głowa nie boli, działania oceniają ludzie a to już problem

Powrót do góry
Komendant
21 lis 2011 : 09:02
Zarejestrowany #628
Owszem. To nasze i policji zadanie. I pracujemy nad tym, żeby ten proceder ukrócić, jednak nie zrobimy tego w jeden weekend. Należy się przygotowac na długą walkę - i właśnie takie jest przesłanie moich postów... Podobnie jak w jeden sezon nie zlikwidujemy spalania odpadów, które zakorzeniło się w społeczeństwie od pokoleń.
Dlatego "udzielam się" we wszystkich możliwych mediach, żeby dotrzeć do mieszkańców z informacją, że pewnych rzeczy robić nie wolno, i że grozi za to kara. To samo z forum - myślisz , że nie mam nic innego do roboty po pracy niż śledzenie i odpowiadanie na Wasze posty ? Zapewniam - mam bardzo czasochłonne hobby Dla mnie jest to okazja do dotarcia do kolejnej grupy mieszkańców, przekazania im informacji i jej pozyskania.....
Co do ul. Tysiąclecia - rozczaruję Ciebie. Już nad tym pracujemy

[ Edytowany 21 lis 2011 : 09:05 ]

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
Jacek
21 lis 2011 : 13:34
Zarejestrowany #667
Piotrze, to ja dzisiaj byłem w urzędzie i odnośnie mojej wizyty jedno sprostowanie:
ja pytałem dlaczego straż nic nie może zrobić, a nie dlaczego nic nie robi.
Myślę, że Urzędniczka zrobiła to celowo, przecież jestem wrogiem (któremu pozwolono usiąść po 5 minutach rozmowy).
Druga sprawa, to chyba wolisz odpowiadać na forum niż widzieć mnie codziennie u siebie:)

teraz do rzeczy:

Zadziwiające jest jak urzędnicy, ale również SM udowadnia jak bardzo nie może i jak bardzo to nie da rady przez prawo (według urzędników jest złe) zamiast ten sam czas poświęcić na jego zmianę.
Nie zmieniając go stajecie się (sektor publiczny) jego gwarantem, tzn bez zmiany stanu rzeczy wysyłacie sygnał, że wszystko jest OK. Mimo że urzędniczka otwarcie przyznała, że okna nie otwiera bo śmierdzi.

Z pewnością moje pismo do Tuska będzie miało inny oddźwięk niż Komendanta SM w Swarzędzu.

1) PALENIE
Kontaktowałem się z Policją, inspektor od razu stwierdził, że wykrywanie palenia śmieci leży w kompetencji Straży. Policja według jego słów chętnie pomoże gdyby straż wyszła z prośbą o pomoc w uzyskaniu pozwolenia wejścia na posesję; tzn wyśle policjanta, który takie prawo ma.

Zadzwoniłem do WIOŚ, który również stwierdził, że jest to zadanie Straży, która ma narzędzia by tępić to zjawisko.

Zadzwoniłem do Straży w Poznaniu Nowe Miasto (618175269, inspektor Biały), który stwierdził, że owszem posiadają uprawnienia nadane przez Prezydenta Grobelnego by móc wejść na posesję i skontrolować co pali właściciel. Nawet rozrzucone butelki lub opony w kotłowni mogą być podstawą do ukarania właściciela posesji, bo świadczą, że planował je spalić. Co więcej powiedział, że wszczynają postępowanie nawet po tym gdy ktoś zrobi zdjęcie dymu.
W Poznaniu można, w Swarzędzu nie.
Dzwoniąc wielokrotnie na straż nikt nigdy nie zaproponował wniesienie oskarżenia, z pewnością bym to uczynił.

Piszesz, że 7 już złapaliście; nie wiem czy jest to wynik dobry zważywszy na to, że na każdej dłuższej ulicy w Swarzędzu jesteś w stanie stwierdzić, że jest coś nie tak z dymem w co najmniej kilku domach.

Dzwoniąc na straż, chcę tępić zjawisko, więc nawet przyjmując zgłoszenie strażnicy mogą zatrzymać się przy innym domu, z którego wydobywa się trujący i śmierdzący dym. Proszę nie udowadniaj mi, że jest to trudne albo skomplikowane, jeżeli przyjeżdżacie i wygląda na to, że już jest OK to wystarczy pewnie pokonać 200 metrów, żeby znaleźć innego truciciela.

Jestem umówiony do wiceburmistrza w tej sprawie więc z pewnością temat nie umrze, aczkolwiek nie wiem czy coś da się załatwić przy takim podejściu.

2) Osiedlowe zwalidrogi

Zadzwoniłem do spółdzielni południe i powiedziano mi, że wielokrotnie prosili straż i policję o pomoc w usunięciu samochodów, które stoją tam wiecznie. Za każdym razem spotykali się z odmową. Spółdzielnia mówi, że nie ma prawa ani środków ani narzędzi by rozwiązać problem i jest to sprawa Straży. Zastanawiające

Czyli, jeżeli wjadę sobie trawnik, to straż mnie nie ruszy bo nie stoję na drodze, spółdzielnia również bo nie mają takiego prawa.
Przerażające.

3) Sprawę kup jeszcze badam.

Jacek Wawrzyniak
Powrót do góry
Idź do strony   <<        >>   

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF