Zaloguj się | Rejestracja

Forum

Idź do strony   <<        >>  
Moderatorzy: admin, kacper, tomek24, marylka, maciek, redakcja
Autor Odpowiedzi
Silmeor
14 gru 2012 : 06:54
Zarejestrowany #602
Androch, wyjaśniono Ci dokładnie, że czas palenia się żółtego światła jest jak najbardziej zgodny z prawem. Skoro uważasz, że jest to złe prawo to nie pozostaje Ci nic innego jak zebrać 100 tys. podpisów pod wnioskiem o zmianę tego przepisu. I taka mała uwaga: od czasu zamontowania fotoradaru nie doszło na skrzyżowaniu do żadnego wypadku w stosunku do kilku wypadków miesięcznie wcześniej. Czyli urządzenie spełnia swoje zadanie.
Powrót do góry
Komendant
14 gru 2012 : 07:06
Zarejestrowany #628
Gwoli ścisłości doszło do jednego wypadku, w którym jedna osoba została poszkodowana. Jednak wypadek pozostaje bez związku z sygnalizacją świetlną.
Wg. danych policji przyczyną było "nieprawidłowe wykonanie manewru skrętu" cokolwiek to znaczy.....
I nie kilku wypadków miesięcznie, a rocznie...
Jednak suma sumarum Silmeor ma rację.
Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu jest znaczna.
I o to chodzio

[ Edytowany 14 gru 2012 : 07:07 ]

Pozdrawiam!
Komendant Straży Miejskiej
Piotr Kubczak
www.strazmiejska.swarzedz.pl

Powrót do góry
ANDROCH
14 gru 2012 : 11:57
Zarejestrowany #897
z_gryniow.Muszę cię jednak rozczarować ,prawo jazdy posiadam na wszystkie kategorie .Odnośnie bzdurnych przepisów które mamy i stale są poprawiane nie potrzeba nikogo w tym kraju przekonywać.Nie potrzeba zbyt dużego myślenia aby zrozumieć że kierowca autobusu,cysterny, ciężarówki nie jest w stanie w niespełna trzy sekundy z 70km/h wyhamować do 0km/h taki pojazd .Komendant SM o tm bardzo dobrze wie ale to mu sprawia przyjemność kiedy przyczynia się do tego kłamstwa i oszukiwaniu kierowców .Próbował oszukiwać na forum CAMPERTEAM tylko mu się to ni e dało do dnia dzisiejszego w płyneło700 odpowiedz wtym99%na niekorzyść Komendanta.Pod koniec listopada nasza Dyrekcja Polskie Towarzystwo Turystyki Camperowej i Caravaningowej wystąpiło z pismem do Ministra Transportu Sławomira Nowaka;O dokładne przeanalizowanie tego przypadku .Znajduje się tam cały opis wraz z wyliczeniami .Jeszcze raz serdecznie zapraszam na nasz forum a sami stwierdzicie kto tutaj kogo oszukuje .
Powrót do góry
ANDROCH
14 gru 2012 : 14:14
Zarejestrowany #897
"Ajednak
zfotoradarem
bezpieczniej
W latach 2008-2010
na swarzędzkim odcinku
drogi krajowej 92 doszło
do 28 zdarzeń drogowych.
Rannych zostało w nich 11
osób. Jednym z punktów,
w których często dochodziło
do wypadków, było skrzyżowanie
drogi krajowej 92 z ul.
Sołecką i wyjazdem z centrum
ETC. Odkąd działa tam
fotoradar, jest bezpieczniej.
Fotografuje on pojazdy wjeżdżające
na skrzyżowanie
przy czerwonym świetle.
Część kierowców krytykuje tą
sygnalizację.
- Ten fotoradar to pułapka
na kierowców, próba wzmocnienia
budżetu miasta. Żółte
światło świecące się przez 3
sekundy to za mało, by kierujący
ciężarówką zatrzymał
pojazd - twierdzi kierowca
Andrzej Piasecki.
w Swarzędzu Piotr Kubczak
mówi, że fotoradar robi po 3-
4 zdjęcia dziennie, a w ciągu
doby przejeżdża tą drogą
do 35 tys. pojazdów. Według
dr. Jeremiego Rychlewskiego
z Politechniki Poznańskiej 3
sekundy to dla jadącego nie
prędzej jak 70 km/h, czas
wystarczający, by zatrzymać
samochód. W tym roku
na całym swarzędzkim
odcinku drogi nr 92 nie
doszło do wypadku. RD
Powrót do góry
ANDROCH
14 gru 2012 : 14:33
Zarejestrowany #897
Taki zakłamany artykuł ukazał się w Głosie Wielkopolskim .do którego przyczynił się Komendant .Ten dr. Jeremiego Rychlewskiego nie wiem w ogóle siedział kiedykolwiek za kierownicą ,no oczywiście nie tylko roweru.No i rewelacja w ostatnim zdaniu; W tym roku
na całym swarzędzkim
odcinku drogi nr 92 nie
doszło do wypadku. Jestem pełen podziwu !!!
Powrót do góry
Komendant
14 gru 2012 : 14:42
Zarejestrowany #628
Kolejna bzdura. Na każdym skrzyżowaniu ze swiatłami, a także przejsciu dla pieszych w Polsce światło żółte powinno się świecić 3 sekundy. Więc nie ma co analizować tego konkretnego przypadku , a jeżeli już to wszystkie.
Po drugie już o tym dyskutowaliśmy nikt nie zmusza kierowcy TIR-a do trzymania prędkości 70 km/h aż do sygnalizatora. Wręcz przeciwnie, jeśli ma świadomosć, że może mieć problemy z wyhamowaniem winien tak dostosowac prędkość aby się zatrzymać. Choćby dlatego, że nie zawsze ma komfort bycia pierwszym autem przed światłami...... Bo jadący przed nim samochód / samochody osobowe też w pewnym momencie zaczną hamować przed sygnalizatorem. I co wtedy ? Taranem ? I co w tedy powie Pan kierowca Tira ? Że osobówce 3 sekundy starczyły, a jemu nie ? I że to wina sygnalizacji, a nie jego ?

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
Komendant
14 gru 2012 : 14:54
Zarejestrowany #628
Androch uważaj, bo wykładowcy akademiccy bardzo dbają o swój image. Wiesz kim jest Pan dr inż. Rychlewski - bo znalazłem go w guglarce i wkleiłem taką informację w trakcie dyskusji na Twoim ulubionym forum. Jeszcze sie okaże , że mieszka w Swarzędzu i trafi na ten tekst. I się obrazi. I zapała zemstą.....
A tym co nie wiedzą - ten Pan jest wykładowcą na Polibudzie i wedug wyszukiwarki specjalistą od inżynierii ruchu drogowego. Wcale się nie dziwię, że akurat do niego uderzył "Głos" o opinię.
Rozumiem Androchu, że oprócz kilku bytów forumowych ( Komendant, Boreasz, Admin, Silmeor ......) Mam także zakamuflowana tożsamość i wtyki w "Głosie Wielkopolskim" , który je mi z ręki i drukuje to co ja chcę ? A może to ja się kryję pod inicjałami "RD"

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
ANDROCH
14 gru 2012 : 20:37
Zarejestrowany #897
Piłeczka po mojej stronie.To jest efekt nie udolnośći naszego państwa że ustawy są pisane na kolanie przez ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia .W żadnym kraju europejskim światło żółte nie świeci tylko trzy sekundy.Po drugie już o tym dyskutowaliśmy nikt nie zmusza kierowcy TIR-a do trzymania prędkości 70 km/h aż do sygnalizatora. Odpowiadam ten znak dotyczy wszystkich zarówno motocykla ,osobówki,autobusu,cysterny, czy TIR-a 40 tonowego. Jeżeli warunki drogowe są idealne a nie które pojazdy z wymienionych mają poważne problemy wyhamowaniem to jest oczywiste że jest coś nie tak .Wiadomą rzeczą jest że droga hamowania osobówki będzie krótsza od drogi hamowania cysterny czy TIR-a 40 tonowego to ni ulega najmniejszej wątpliwości. Wyobrażcie sobie jedziesz autem, zbliżasz się do zakrętu znak ci podpowiada że na danym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości 70km/h przypomnijmy warunki są idealne i taką prędkością wchodzisz w ten zakręt po czym wypadasz z drogi . Po przybyciu policji słyszysz taką odpowiedz ,mógł pan nie jechać 70 km/h tylko 50mk/h i do tego by nie doszło.Otóż nie przy normalnych warunkach i zasadach bezpieczeństwa ten znak mnie informuje że jeżeli pojadę z dozwoloną prędkością nie powinna mnie z potkać żadna niespodzianka .Znak taki nie morze wprowadzać kierowcę w błąd .
Powrót do góry
Silmeor
14 gru 2012 : 20:58
Zarejestrowany #602
A słyszałeś kiedykolwiek wyrażenie: "dostosowanie prędkości do warunków jazdy"?
Powrót do góry
ANDROCH
14 gru 2012 : 21:36
Zarejestrowany #897
Dalej do rzeczy ; choćby przed nazwiskiem i imieniem miał jeszcze parę tytułów więcej ten Pan dr inż. Rychlewski to nie będzie miał tyle wiedzy co kierowcy zawodowi którzy mają na co dzień do czynienia z tym problemem ,odnośnie czy jest wstanie tych trzech sekund zatrzymać TIR-a 40 tonowego czy też nie .Ten pan jest urzędnikiem państwowym i ma prawo się pomylić nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. No i na koniec; W tym roku
na całym swarzędzkim
odcinku drogi nr 92 nie
doszło do wypadku. RD Czy podałeś temu redaktorowi prawdę ??? Jak on tutaj opisuje to zapewne wszyscy mieszkańcy Swarzędza wiedzą i mają odmienne zdanie .Próbowałem się dzisiaj z kontaktować z Panem dr inż. Rychlewski jak i z redaktorem zakłamanego artykułu jaki się ukazał.Będę nadał próbował się z nimi z kontaktować i wyjaśnić to nieporozumienie. Piotruś !!! Ja cię rozumie ,po trupach do celu oszukać, to nie problem liczy się tylko nasza kasa.
Powrót do góry
Komendant
14 gru 2012 : 22:05
Zarejestrowany #628
Nie było potrzeby pisać sprostowania, bo nie wnosi nic do sprawy. Tak naprawdę to dziennikarz napisał przecież prawdę...
Na interesujuącym nas skrzyżowaniu nie doszło w tym okresie do wypadku , którego przyczyną byłoby wymuszenie pierwszeństwa przejazdu czyli inaczej niezastosowanie się do wskazań sygnalizacji albo najechanie na tył innego pojazdu.
Jedyny wypadek był spowodowany zupełnie niezwiązaną z tematem przyczyną więc jego pomyłka nie ma wpływu na ogląd sprawy. ...

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
ANDROCH
14 gru 2012 : 22:06
Zarejestrowany #897
Silmeor.Czy pod tym znakiem jest tabliczka i pisze dotyczy tylko aut do 3,5 T
Powrót do góry
Silmeor
15 gru 2012 : 07:49
Zarejestrowany #602
Nie rozumiem. Sugerujesz, że dostosowanie warunków jazdy powinno się odnosić tylko do pojazdów poniżej 3,5 tony? Androch, zrozum, wiele razy widziałem kierowców tak przez Ciebie wychwalanych ciężarówek, którzy jak zobaczyli że zapala się żółte światło to zamiast rozpocząć hamowanie przyspieszali. A potem pretensje do całego świata, że mandat i punkty za przejazd na czerwonym.
Powrót do góry
ANDROCH
15 gru 2012 : 10:41
Zarejestrowany #897
Silmeor; Widzę że chyba do końca nie zrozumiałeś . Czy chodzi ci oto ,prawym pasem jedzie jedna ciężarówka 20km/h a lewym jedzie druga ciężarówka22km/h bo taka prędkość jest adekwatna do trzech sekund aby zatrzymać bezpiecznie taki pojazd .A za tymi ciężarówkami ciągnie się kilku kilometrowy szur pojazdów bo jak dobrze wiesz to od strony Poznania do skrzyżowania o którym jest mowa tych sygnalizatorów jest dużo .Czy oto ci .chodzi ??? Znak który mam nakazuje poruszanie się na danym odcinku drogi nie więcej jak 70km/h .Równie dobrze mogli by zmienić ten znak ograniczenie prędkości z70km/h do 50 km/h ale tego nie zrobią przede wszystkim z dwóch powodów .Po pierwsze;aby była na danym odcinku drogi dobra przepustowość ,po drugie auto jadące o20km/h wolniej ma większą szansę na wyhamowanie w czasie. A to wiąże się jak wiesz z mniejszą kasą dla waszego budżetu miasta Swarzędz. Jak wiesz znaki te nie stoją po to ażeby kierowce miały wprowadzać w błąd czy służyć do dekoracji lecz do konkretnego celu .Wasze miasto zawsze kojarzyło się z dobrego imienia i nie powinniście dopuścić do tego ażeby ktoś popsuł to co wasi mieszkańcy rzemiosłem wypracowali.
Powrót do góry
Komendant
15 gru 2012 : 17:23
Zarejestrowany #628
Brawo Androchu Ameryka odkryta
Tak, masz rację skrzyżowań takich jest dużo także jadąc z kierunku Wrześni - bo tam też ruch jest bardzo duży. W Polsce jest ich pewno tysiące. A rejestrator jest jeden. A ty wojujesz akurat o to jedno. Więc nie chodzi Ci o bezpieczeństwo, a o coś zupełnie innego.....
Co do wolniejszej jazdy TIR-ów prawym pasem - to przecież zupełnie normalna sprawa. Po to jest ich dwa lub więcej.... Jechałeś kiedyś autostradą ? Którym pasem jedzie sznur ciężarówek ? Przeszkadza to kierowcom osobówek , które jadą tą samą drogą kilkadziesiąt km/h szybciej ?
Masz jechać z taką prędkością, żebyś mógł w każdej chwili zapanować nad swoim zestawem, tak jak ja ze swoim jachtem na przyczepce. Tak napisał Tobie także jeden z forumowiczów Camperteam. Samochody szybsze pojadą spokojnie lewym pasem i przepustowość drogi się nie zmieni.....
Wpadłem właśnie na pewien pomysł. Ale o tym później....... .

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
ANDROCH
15 gru 2012 : 19:39
Zarejestrowany #897
PTTCC -CamperTeam jest reprezentantem turystów caravaningowych skupionych wokół naszego klubu.Jesteśmy turystami
podróżującymi samochodami kempingowymi .Prowadzimy swoje forum internetowe CamperTeam.pl.Ostatnio przez nasze forum przetoczyła się dyskusja na temat systemu kontrolującego wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie znajdujące się w ciągu drogi nr.92 w Swarzędzu.W związku z tym zwracamy się z pytaniem ,czy możliwe byłoby przeanalizowanie ustawień sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu i innych podobnych ? Według opinii użytkowników naszego forum ustawienie cyklu zmiany świateł , żółte światło sygnalizowane jest tylko przez 3 sekundy , na drodze której dopuszczalna prędkość wynosi 70km/h powoduje że w niektórych sytuajach jest to niebezpieczne dla kierujących pojazdami. chodzi o wszystkie skrzyżowania z taką prędkością i czasem sygnalizacji żółtym światłem ,a to konkretne skrzyżowanie pojawiło się w dyskusji w związku z elektroniczną kontrolą zainstalowaną na nim . Można przypuszczać , że do podobnych naruszeń prawa przez kierujących dochodzi na wszystkich tego typu skrzyżowaniach w kraju tylko nie są udokumentowane .Z naszych wyliczeń wynika że istnieje takie miejsce przed skrzyżowaniem w którym zmiana sygnalizacji z zielonej na żółtą wyklucza racjonalne zachowanie kierowców .Otóż jeżeli kierowca pojazdu zbliżającego się do takiego skrzyżowania zobaczy zmianę sygnalizacji pomiędzy około 80 a 40 metrem przed skrzyżowaniem może nie mieć warunków do bezpiecznego zatrzymania pojazdu przed wjechaniem na skrzyżowanie na czerwonym świetle ani bezpiecznego opuszczenia skrzyżowania jeszcze na żółtym świetle . Zestawienie prędkości 70km/h i 3 sekundy dla żółtego światła może być niebezpieczne,a w każdym razie nie zgodne z zasadami ruchu drogowego . W wielu przypadkach naruszenie przepisów następuje nie z powodu nieprawidłowej jazdy czy nieznajomości przepisów ale z powodu błędnego kierowania ruchem.
Powrót do góry
ANDROCH
15 gru 2012 : 23:44
Zarejestrowany #897
Nasz punkt widzenia opieramy na następujących prostych wyliczeniach . Jadąc samochodem i zbliżając się do skrzyżowania z dozwoloną prętkością 70km/h w każdej sekundzie samochód pokonuje 19,5m .Aby podjąć prawidłową decyzję o kontynuacji przejazdu mimo zapalenia się żółtego światła pojazd musi znajdować się maksymalnie 58,5 metra od dalszego brzegu skrzyżowania 3 sekundy x19,5m.Podjęcie decyzji o kontynuacji jady na przykład w odległości 70m od dalszej krawędzi to jest 55m od biższszej krawędzi skrzyżowania należy uznać za błąd ponieważ po 3 sekundach światlo zmieni się na czerwone i pojazd będzie znajdował się na skrzyżowaniu podczas obowiązywania czerwonego światła w swoim kierunku jazdy.Rozpatrując drugi możliwy sposób zachowania kierowcy, zatrzymanie przed wjazdem na skrzyżowanie i konstynuacja jazdy dopiero po zapaleniu się zielonego światła .Aby zatrzymać pojazd z prędkości 70 km/h potrzeba okolo 80m.Składa się na to czas reakcji kierowcy na zmianę świateł na sygnalizatorze około 1 sekundy -19,5m czas potrzebny na zadziałanie hamulców samochodu też około 1 sekundy -19,5m. Należy doliczyć do tego drogę Hamowania 30-40 metrów ,jeśli to będzie nowoczesna" osobowka" to mniej a jeżeli kamper albo 40 tonowa cysterna to więcej .Pomijamy to, że tak hamuje się awaryjnie a nie w normalnym ruch drogowym . W związku z powyższym , jeżeli kierujący znajdzie się w momecie zmiany świateł z zielonego na żółte pomiędzy 40 a 80 metrem będzie miał trudności zprzejechaniem na żółtym i zatrzymaniem przed czerwonym światłem .Naszym zdaniem tak krótkie ustawienie żółtego światła wprowadza niebezpieczęństwo w ruchu drogowym . Uważamy,że na skrzyżowaniach gdzie dozwolona jest tak duża prędkość czas sygnalizowania żóltym światłem powinien wynosić minimum 6 sekund .Jedna sekunda na decyzię , jedna sekunda na zadziałanie hamulców i cztery sekundy na zatrzymanie samochodu . Tyle trwa hamowanie z takiej prędkości. Naszym zdaniem karanie kierowców mandatem za nieprzepisowe zachowanie w warunkach wykluczających prawidłową reakcję jest nieetyczne.
Powrót do góry
z_gryniow
16 gru 2012 : 08:49
Zarejestrowany #609
super pismo! gratuluje!
a teraz zapytanie najważniejsze: Czy to jest odpowiedź na zmianę regulacji czasu wyświetlania sygnału żóltego na sygnalizatorach w całym kraju?? czyżby z dnia na dzień przestawiono czas z 6 na 3 sek?
bo na tym forum campercostam to jesteście spanikowani że AKURAT NA TYM skrzyżowaniu nie można na "czerwie" przejechac, bo jakieś (wg twojej terminologi) ORMO se kamerke zamontowało? na innych można, a jak!! ale na tym akurat nie i jest problem!!! i powiem ci cos krzykaczu-pieniaczu! zbiorę też sobie grupę osób i wyslę piekne pismo do Kogoś Tam Ważnego w Rządzie i zaprotestuje, że grzywna za przejechanie na czerwie jest za niska! ma być 500 i 10 pkt karnych.! a jak sie zmieni taryfikator to ma byc maksymalna stawka i powiedzmy z 15 pkt!!!! i obowiązek montowania takich urzadzeń na najwazniejszych ciągach komunikacyjnych na trasach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. bo "społeczeństwo panikuje z powodu 1 urządzenia (w Polsce z 7 chyba jest) i nie wie na którym na legalu może sobie łamać przepisy a na jakim juz nie".
Powrót do góry
ANDROCH
16 gru 2012 : 10:11
Zarejestrowany #897
Pismo to poszło znacznie wysoko.
Powrót do góry
z_gryniow
16 gru 2012 : 19:36
Zarejestrowany #609
no no , wiem:) do samego ministra Nowaka. wysoko ze hoho. żeby ino się nie spier... z tej wysokości.
Powrót do góry
ANDROCH
16 gru 2012 : 20:27
Zarejestrowany #897
No widzisz to ty wszystko wiesz. To że Komendant jest teraz w opresji na naszym forum też wiesz? Dzielnie chce walczyć o broń dla SM .Będą strzelać do właścicieli psów,kierowców żle parkujących czy przejeżdżających na czerwonym świetle.
Powrót do góry
z_gryniow
16 gru 2012 : 20:36
Zarejestrowany #609
a nie, nie wiem. przestałem czytac tamto forum bo juz sie nudno zrobiło. powiem ci tylko jedno: nie wypowiadaj sie o pracy o której nie masz pojęcia. niech to posłuży za cały komentarz do tej sprawy na tym i tamtejszym forum. przekaż to zainteresowanym "fanatykom likwidacji ORMO". i tyle w tym temacie ode mnie.

[ Edytowany 16 gru 2012 : 20:39 ]
Powrót do góry
ANDROCH
16 gru 2012 : 20:49
Zarejestrowany #897
Odnośnie wypowiedzi która się ukazała w gazecie Głos Wielkopolski przez Jeremiego Rychlewskiego, eksperta ds. inżynierii ruchu z Politechniki Poznańskiej .Aby wydać tak śmieszną i nie wiarygodną opinie ,to trzeba jednak mieć bardzo małą wiedzę albo jej w ogóle nie posiadać .Według
dr. Jeremiego Rychlewskiego
z Politechniki Poznańskiej 3
sekundy to dla jadącego nie
prędzej jak 70 km/h, czas
wystarczający, by zatrzymać
samochód. Otóż nie potrzeba mieć kilku tytułów naukowych ,ażeby mieć pewność że 3 sekundy nie wystarczy na wyhamowanie 40 tonowego TIR-a czy autobusu z70km/h do 0km/h wystarczy być kierowcom tychże aut.
Powrót do góry
ANDROCH
16 gru 2012 : 22:01
Zarejestrowany #897
Odnośnie bazowania się na niewiarygodnej i nieprawdziwej wiedzy jaka była opublikowana w Głosie Wielkopolskim Na zadane pytanie Komendantowi SM w Swarzędzu nie dostałem odpowiedz na ten temat .Kto wprowadził w błąd opisując że W tym roku
na całym swarzędzkim
odcinku drogi nr 92 nie
doszło do wypadku. Jest to kolejne kłamstwo !!! proponuję zaczerpnąć informacje z bardziej wiarygodnego żródła jakim jest Wydział Ruch Drogowego.Tak jak jest też nie prawdziwe że fotoradar robi po 3-
4 zdjęcia dziennie
Powrót do góry
Komendant
17 gru 2012 : 23:09
Zarejestrowany #628
ANDROCH napisał(a) ...

Odnośnie bazowania się na niewiarygodnej i nieprawdziwej wiedzy jaka była opublikowana w Głosie Wielkopolskim Na zadane pytanie Komendantowi SM w Swarzędzu nie dostałem odpowiedz na ten temat .Kto wprowadził w błąd opisując że W tym roku
na całym swarzędzkim
odcinku drogi nr 92 nie
doszło do wypadku. Jest to kolejne kłamstwo !!! proponuję zaczerpnąć informacje z bardziej wiarygodnego żródła jakim jest Wydział Ruch Drogowego.Tak jak jest też nie prawdziwe że fotoradar robi po 3-
4 zdjęcia dziennie

Nie kłamstwo tylko błąd autora....
Artykuł nie był przeze mnie autoryzowany...
Dane które podałem pochodzą z WRD KMP w Poznaniu.....
Potrafisz udowodnić, że rejestrator robi więcej zdjęć ? To według Ciebie ile ?
Ciekaw jestem tego bardzo .........

Pozdrawiam!
Piotr Kubczak

Powrót do góry
Idź do strony   <<        >>   

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF